Ungaria, Islanda şi Portugalia se califică din grupa F

0
321

Ungaria – 5 puncte (golaveraj 6-4), Islanda – 5 puncte (golaveraj 3-2) şi Portugalia – 3 puncte (golaveraj 3-3) s-au calificat, în această ordine, din grupa F a Euro.

Ungaria a condus în 3 rânduri Portugalia, dar Ronaldo a punctat de două ori şi a păstrat formaţia lusitană la turneul final, devenind primul jucător din istorie care înscrie la 4 turnee finale europene. Celălalt gol al Portugaliei a fost înscris de Nani, aflat la a doua reuşită la Euro 2016. Gera, cu un gol spectaculos, şi dubla lui Dzudzsak au dus Ungaria în postura de câştigătoare a grupei.

Islanda a terminat pe locul 2, după ce a câştigat în prelungiri meciul cu Austria, echipă îngropată la acest turneu final de stoperul lui Dinamo Kiev, Dragovic. După ce a fost eliminat în prima partidă, cu Ungaria, acesta a ratat un penalty în prima repriză, la 1-0 pentru Islanda (gol Bodvarsson). Schopf a egalat în partea secundă, dar austriecii n-au mai punctat, ba chiar au primit gol în prelungiri, de la Traustason.