A murit fostul fotbalist şi antrenor portughez Artur Jorge

0
158

A încetat din viaţă, la vârsta de 78 de ani, “după o boală prelungită”, aşa cum a anunţat familia sa, fostul fotbalist şi antrenor portughez Artur Jorge Braga Melo de Teixeira, cunoscut sub numele de Artur Jorge. Cu o viață dedicată fotbalului, mai întâi ca jucător și apoi ca antrenor, cel supranumit „Regele Artur” a câştigat Cupa Campionilor Europeni cu FC Porto în 1987, după finala de la Viena cu Bayern Munchen, scor 2-1, rămasă celebră mai ales prin senzaţionalul gol cu călcâiul al lui Rabah Madjer.

Pe vremea când o antrena pe PSG, a fost adversarul Universităţii Craiova în dubla din turul 2 al Cupei Cupelor în 1993, ambele manşe fiind adjudecate de francezii conduşi de George Weah, David Ginola şi Rai, 4-0 pe Parc de Princes şi 2-0 pe “Central”.

Ca jucător, Artur Jorge a evoluat în cea mai mare parte a carierei la Benfica, cu care a cucerit 4 titluri interne şi pentru care a marcat 105 goluri, fiind de 2 ori golgheterul campionatului lusitan.

Ca antrenor a pregătit mai multe echipe, printre care şi: FC Porto, Benfica, PSG şi naţionalele Portugaliei (în 2 rânduri), Elveţiei sau Camerunului. Pe lângă Cupa Campionilor Europeni, a mai cucerit 3 tilturi în Portugalia cu FC Porto şi titlul în Ligue I cu PSG.