Liga Campionilor: Un regal pe Etihad Stadium

0
333

agueroLa şase zile după victoria eclatantă a PSG contra Barcelonei (4-0), AS Monaco, lidera campionatului francez, a încercat pe Etihad Stadium (53.351 spectatori) să dea lovitura în faţa lui Manchester City, galonata echipă engleză, antrenată de Pep Guardiola. Şi n-a fost departe de o mare ispravă dacă avem în vedere fizionomia partidei, faptul că banda lui Pep Guardiola a egalat în minutul 77, când scorul a devenit 3-3, dar şi faptul că Radamel Falcao a irosit în minutul 50 un penalty, care transformat ar fi dus scorul la 3-1 pentru echipa sa. City, fără Kolarov, Clichy sau Company, cu Caballero preferat lui Bravo, iar PSG cu columbianul Radamel Falcao şi tânărul Kylian Mbappe (18 ani şi două luni) au oferit un meci de o rară spectaculozitate cu opt goluri. Un regal, recunoscut unanim. Returul este programat pe 15 martie, pe Stade Louis II. Golurile au fost marcate de R. Sterling (min. 26), S. Aguero (min. 58 şi 71), Stones (min. 77), Sane (min. 82) / Falcao (min. 31 şi min 61) şi Kylian Mbappe (min. 40). AS Monaco nu a primit niciodată cinci goluri în C1, în timp Manchester City a mai marcat cinci goluri lui ŢSKA Moscova în noiembrie 2013.