Fotbal: Seară sublimă în Liga Campionilor! City a revenit incredibil în faţa lui Monaco – într-un meci cu 8 goluri, Atletico şi Leverkusen nu s-au lasat nici ele cu mult mai prejos

0
281

A treia seară a turului optimilor Ligii Campionilor va rămâne în istorie drept una dintre cele mai spectaculoase din istoria competiţiei. Manchester City a învins-o cu 5-3 pe Monaco, iar Atletico Madrid s-a impus cu 4-2, în deplasare, contra lui Bayer Leverkusen.

La 21 de ani, Leroy Sane a ridiculizat apărarea francezilor, după care i-a pasat lui Sterling, care a deschis scorul (min. 26) cu al cincilea său gol în 22 de meciuri în Liga Campionilor. Bucuria lui Guardiola n-a ţinut mult. Falcao (32) a egalat şi a ajuns la trei goluri în competiţie, în acest sezon.

Monaco a intrat la vestiare chiar în avantaj, datorită puştiului de 18 ani, Kylian Mbappe Lottin (40).

Echipa lui Leonardo Jardim a început tare şi repriza secundă, cu un penalty primit după numai trei minute, însă ratat de Falcao (50).

În loc de 1-3 s-a făcut 2-2. Sterling a recuperat, i-a pasat lui Aguero, iar argentinianul a marcat (min. 58), cu largul concurs al goalkeeperului Subasic.

Falcao (61) a trecut peste ratarea penalty-ului şi a readus-o pe Monaco în frunte, cu o execuţie superbă.

Nebunia de pe Etihad Stadium a continuat, Aguero (71) făcând şi el dubla. City a marcat şi cu fundaşii. Stones a semnat al şaptelea gol al meciului, în minutul 77.

Sane (82) a închis tabela, servit ideal, în gura porţii, de Aguero.

• Man. City: Caballero – Sagna, Stones, Otamendi, Fernandinho (Zabaleta 62) – Yaya Touré – Sane, Silva, De Bruyne, Sterling (Navas 89) – Agüero (Fernando 87). Antrenor: Pep Guardiola.
  • Monaco: Subašic – Sidibé, Raggi, Glik, Mendy – Bernardo Silva (Moutinho 85), Fabinho, Bakayoko (Dirar 88), Lemar – Mbappe (Germain 79), Falcao. Antrenor: Leonardo Jardim.

În tot acest timp, Atletico Madrid a făcut un pas mare spre sferturi, după victoria cu 4-2 de pe terenul lui Bayer Leverkusen.

Pentru spanioli au înscris Saul (17), Griezmann (25), Gameiro (58 pen.) şi Torres (86), iar pentru nemţi Bellarabi (48) şi Savic (67 aut.).

• Leverkusen: Leno – Wendell, Toprak, Dragovic, Henrichs – Brandt (Bailey 87), Kampl, Aranguiz, Bellarabi (Pohjanpalo 68) – Chicharito, Havertz (Volland 56). Antrenor: Roger Schmidt.
  • Atletico: Moya – Vrsaljko, Savic, Gimenez, Filipe Luis – Gabi, Saul, Koke – Carrasco (Fernando Torres 78), Griezmann (Correa 78), Gameiro (Partey 71).  Antrenor: Diego Simeone.

Miercuri se joacă turul ultimelor două optimi de finală ale Ligii Campionilor: Porto – Juventus şi FC Sevilla – Leicester City.

Iată şi rezultatele consemnate în restul partidelor, jucate săptămâna trecută: Paris SG – Barcelona 4-0, Benfica – Dortmund 1-0, Real Madrid – Napoli 3-1, Bayern Munchen – Arsenal 5-1.