Liverpool a câștigat Mondialul Cluburilor

0
532

Liverpool a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor, după ce s-a impus cu 1-0 în finala jucată la Doha, în Qatar, în fața brazilienilor de la Flamego, după prelungiri. Ironic, golul a venit chiar de la un brazilian, Bobby Firmino, în minutul 99, pe un contraatac purtat de Mane. Firmino marcase golul decisiv, tot pe final, şi în semifinala cu Monterrey.

Liverpool este în premieră campioană a lumii, după ce a ratat această şansă în 1981, 1984 şi 2005.

De când a venit la Liverpool, Jurgen Klopp a cucerit Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Mondialul cluburilor, fiind mare favorită să câşţige în acest sezon şi titlul în Anglia, având un mare avans faţă de urmăritoare.

În finala mică, Al Hilal Riad, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a fost învinsă de formaţia mexicană Monterrey cu 4-3, la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 2-2, după 120 de minute. Meciul a fost arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.