Anglia, set cu Iranul, la CM din Qatar

0
241

În grupa B a Mondialului din Qatar, Anglia a nimicit Iranul, scor 6-2. Au marcat: Bellingham (35), Saka (43, 62), Sterling (45+1), Rashford (71) şi Grealish (90) / Taremi (55, 90+13 – penalti). Diferenţa mare de valoare dintre echipe a fost transpusă pe teren de la început şi pe tabelă după prima jumătate de oră. Portarul titular al Iranului s-a accidentat la 0-0, după o ciocnire cu un coechipier, din cauza întreruperii prima repriză fiind prelungită cu un sfert de oră. Jucătorii Iranului n-au cântat imnul ţării lor, în semn de solidaritate cu revoltele din ţara lor. Golgheter în Champions League, Taremi a reuşit o dublă, iar Azmoun a avut un şut în transversală.

Anglia: Pickford – Trippier, Stones, Maguire (’70, Dier), Shaw – Bellingham, Rice – Saka (’70, Rashford), Mount (’71, Foden), Sterling (’70, Grealish) – Kane (’76, Wilson). Selecţioner: Gareth Southgate.

Iran: Beiranvand (’20, H. Hosseini) – Moharrami, Cheshmi (’46, Kanaani), Hosseini, Mohammadi – Noorollahi (’77, Azmoun), Hajsafi, Karimi (’46, Ezatolahi) – Jahanbakhsh (’46, Gholizadeh), Taremi, Pouraliganji. Selecţioner: Carlos Queiroz.