Craiova a trecut prin iad ca să ajungă în grupele Cupei EHF

0
405

Handbalistele din Bănie au pierdut returul cu Debrecen, dar s-au calificat cu scorul general 48-45

„Bine aţi venit în iad” a fost mesajul cu care a fost întâmpinată echipa de handbal a Craiovei la Debrecen, la meciul retur din play-off-ul pentrui grupele Cupei EHF. Cele 1.800 de locuri ale sălii „Imre Hodos” au fost ocupate, iar galeria maghiară a creat o atmosferă teribilă, care, la început, părea să le copleşească pe fetele lui Bogdan Burcea. Craiova avea de apărat diferenţa de cinci goluri din tur, când s-au impus cu 24-19, dar formaţia slovenului Anton Tiselj a început în forţă şi a condus cu 5-2 creând impresia că poate recupera rapid ecartul. Avântul gazdelor a fost temperat de alb-albastre, care au pus stăpânire pe joc, în special datorită prestaţiei Cristinei Florianu, secondată în prima repriză de extrema stângă Şelaru şi de centrul Pricopi. Craiova a întors rezultatul, conducând cu 9-6, după un run de 7-1, iar la pauză avea un avantaj minim, 14-13. În partea a doua şi-a intrat în mână şi extrema dreaptă, Nikolic, iar apărarea, cu Trifunovic şi Tudor în prim-plan, şi-a făcut datoria. În poartă s-au perindat Dumanska şi Stanciu, iar tânăra Cristina Lung a intrat doar la o aruncare de la 7 metri. Craiova a condus până în minutul 51, când gazdele au marcat pentru 22-21, dar diferenţa s-a menţinut minimă până spre final. Chiar dacă Mădălina Zamfirescu a făcut o repriză secundă bună pentru formaţia maghiară, fetele lui Burcea s-au apărat bine şi au prelungit atacurile până la limita „pasivului”, neavând emoţii în privinţa calificării. La ultimul time-out, antrenorul lui Debrecen a solicitat marcaj om la om pentru Florianu şi Pricopi, dar Bogdan Burcea a intuit acest lucru şi şi-a avertizat din timp jucătoarele. S-a terminat 26-24 pentru Debrecen, în condiţiile în care gazdele aveau nevoie de o victorie la minim 6 goluri pentru a accede în grupe.

Circa 30 de suporteri români au fost prezenţi la Debrecen, aceştia suportând insultele, înjurăturile şi ameninţările ultraşilor maghiari, fiind necesară chiar o intervenţie a delegatului de joc pentru a tempera atmosfera. „Ţiganii, ţiganii” a fost scandarea de bază din repertoriul fanilor maghiari, care i-au ironizat pe cei care au format galeria Craiovei la meciul tur cu mesajul: „Până şi păpuşile Muppets sunt mai dure decât huliganii Craiovei”. Arbitrajul norvegiencelor a fost unul de calitate, echidistant, formaţia noastră având noroc din acest punct de vedere, mai ales dacă ţinem cont de presiunea pusă de fanii unguri. După meci, antrenorul gazdelor, Tone Tiselj, a  spus: „Sunt mândru de echipa mea. Într-o astfel de luptă, o performanţă individuală ieşită din comun precum a Cristinei Florianu poate fi decisivă. Nu am ştiut cum să o oprim. Suntem trişti, fiindcă nu le-am oferit o calificare fanilor noştri, care ar fi meritat acest lucru”. Bogdan Burcea a declarat: „Ambele echipei au jucat bine, a fost un duel dus spre limită. Este cea mai mare performanţă a clubului şi sunt mândru că am contribuit la obţinerea ei”.

Au jucat pentru SCM Craiova: Dumanska, Stanciu, Lung (portari), Florianu 9 goluri, Nikolic 5 goluri, Pricopi 3 goluri, Şelaru 3 goluri, Klikovac 2 goluri, Vizitiu 1 gol, Ţicu 1 gol, Ardean, Rădoi, Trifunovic, Tudor.

Joi se stabilesc grupele

Joi, de la ora 12, la Viena, are loc tragerea la sorţi a grupelor Cupei EHF. SCM Craiova, ca şi HC Zalău, se află în urna a treia valorică, din care mai fac parte Issy Paris şi Byasen (Norvegia). Capi de serie sunt formaţiile care au terminat pe locul 4 după prima fază a grupelor Champions League: Larvik, Kristiansand (ambele din Norvegia), Brest (Franţa) şi Vistal Gdynia (Polonia). În urna a doua valorică se află: Randers, Viborg (ambele din Danemarca), Lada Togliatti (Rusia) şi Hoors HK (Suedia). În sfârşit, în ultima grupă valorică au fost plasate: Banik Most (Cehia), HC Copenhaga (Danemarca), Kuban (Rusia) şi Kastamonu (Turcia). Primele meciuri sunt programate pe 6-7 ianuarie, iar ultima rundă pe 10-11 februarie. Primele două echipe din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală. Câştigătoarea competiţiei va evolua în grupele Champions League în sezonul viitor.