Handbalistele Craiovei a fost 40 de minute la nivelul campioanei

0
310

Derby-ul primelor 2 clasate din Liga Florilor a fost adjudecat de CSM Bucureşti cu 35-23

Handbalistele de la SCM Craiova au avut speranţe preţ de 40 de minute că ar putea produce o surpriză uriaşă în sala „Rapid” şi să încurce campioana CSM Bucureşti. Aceasta a condus la pauză doar la 2 goluri, 15-13, în meciul din etapa a 6-a a Ligii Florilor, dar după 10 minute din partea secundă a început desprinderea, pe fondul schimbărilor petrecute şi în formula de bază a Craiovei, scorul final fiind 35-23. „În primele 40 de minute am jucat relativ bine, cu multe reuşite pe atac şi apărare, pe fazele rapide ale apărării, pe repliere. În momentul în care am început rotaţia, din păcate, nu am avut ceea ce trebuia ca să susţinem ritmul” a declarat Bogdan Burcea, antrenorul SCM Craiova. Echilibrul sub care s-a disputat aproape 75 % din meci a fost recunoscut şi de antrenoarea campioanei. „Nu a fost uşor pentru noi decât după primele 10-15 minute din repriza a doua. În primele 45 de minute a fost o luptă adevărată” a spus Helle Thomsen. A fost a doua înfrângere a sezonului pentru SCM Craiova în faţa campioanei, după cea din Supercupa României. Au evoluat pentru Craiova: Dumanska, Stanciu (portari), Florianu 5 goluri, Nikolic 4, Ţicu 4, Vizitiu 3, Elisei 3, Klikovac 3, Trifunovic 1, Şelaru, Pricopi, Tudor, Rădoi. Pentru CSM Bucureşti au evoluat: Grubisic, Iordache, Ungureanu (portari), Curea 6, Frafjord 6, Gullden 5, Mehmedovic  5, Neagu 3, Kurtovic 3, Udriştioiu 2, Manea 2, Jacobsen 1, Bazaliu 1, Hagman 1, Jorgensen, Niombla. Pentru CSM Bucureşti urmează al treilea meci din Liga Campionilor, în deplasare, cu Nykoping, duminică, de la ora 17. Neagu şi compania au 6 puncte după primele 2 etape.

După 6 runde din Liga Florilor, CSM Bucureşti este lider, cu 18 puncte, iar SCM Craiova este pe locul 2, cu 15 puncte, şi etapa viitoare joacă pe teren propriu, cu Danubius Galaţi, pe 1 noiembrie.