“Tricolorele”, eşec la debut

0
283

Naţionala de _dversar feminin a României a fost învinsă, ieri, la Aarhus, de reprezentativa Franţei, scor 30-25 (12-9), în primul meci din grupa A, la Cupa Mondială.

Prima repriză n-a fost strălucită pentru niciuna dintre cele două echipe, jocul fiind pigmentat cu multe greşeli individuale şi ratări în faza ofensivă. România a condus cu două goluri în minutul 11 (5-3), dar apoi a cedat treptat în faţa Franţei, care a dictat ritmul (9-11, min. 27). La pauză: 9-12, după 30 de minute, în care România a avut 9 mingi pierdute şi a ratat de două ori de la 7 metri. Tricolorele au înscris ultimul gol în prima repriză în minutul 21, fiind în avantaj în acel moment (9-8).

Franţa s-a distanţat în manşa secundă, 14-9, în timp ce fetele lui Radu Voina (foto) au mai ratat de două ori de la 7 metri (13-19, min. 40). România nu a mai reuşit să reducă handicapul (15-21, min. 45), plătind astfel _dversa lipsei de concentrare, dar şi a omogenităţii şi eficacităţii la linia de 9 metri. Scor final 30-25, iar echipa antrenată de Radu Voina îşi reduce şansele la semifinale, încă din debut.

Au marcat Curea – 6 goluri, Ardean-Elisei – 4,  Farcău şi Nechita – câte 3, Amariei, Brădeanu şi Fiera – câte două, Manea, Busuioceanu şi Stanca – câte unul.

Următorul adversar al României, nimeni alta decât câştigătoarea ultimelor două ediţii ale CM, va fi Germania, meci ce va avea loc astăzi, de la ora 15:00, în direct la Dolce Sport. Din grupă mai face parte Norvegia.