Barcelona s-a impus greu, pe Montjuic

0
215

Început neconvingător de sezon pentru FC Barcelona, care a debutat duminică pe arena Olimpiadei din 1992, Montjuic, care o găzduieşte pe campioana Spaniei până se modernizează Nou Camp. După o remiză în prima rundă, Barca s-a impus greu, pe final, scor 2-0, în faţa lui Cadiz, în etapa a doua din La Liga. Pedri a deschis scorul în minutul 82, iar Ferran Torres a punctat în minutul 90+4. La Barcelona a debutat şi mijlocaşul ofensiv Lamine Yamal (16 ani), cel mai tânăr jucător care a evoluat în La Liga în acest secol.

În alte meciuri disputate duminică, în etapa a doua din La Liga, Girona a învins pe Getafe cu 3-0, prin golurile încrise de Herrera (min. 12) şi Stuani (min. 55 şi 65), iar Betis şi Atletico Madrid au terminat la egalitate, scor 0-0.