Cinccinati: Muguruza o descumpăneşte pe Halep

0
341

garbine-muguruzaSimona Halep se afla, înaintea finalei de la Cinccinati, la “un pas” de primul loc mondial, după ce, lidera actuală, Karoline Pliscova, naufragiase (6-3; 6-2), în semifinale, în faţa aceleiaşi adversare, Garbine Muguruza (23 de ani). Câştigătoare a turneului de la Wimbledon, luna trecută, Garbine n-a avut nevoie pentru adjudecarea celui de-al cincilea trofeu din cariera sa, decât de 57 de minute, asfixiindu-şi, pur şi simplu, adversara. A ajuns repede la 3-0 în primul set şi a continuat tot aşa, graţie unui serviciu redutabil (81% reuşită din primul serviciu). Muguruza s-a desprins de adversară, care a colecţionat greşeli după greşeli. Setul doi a debutat cu un dublu break pentru Garbine Muguruza, românca s-a descurajat şi a făcut una din cele mai slabe partide ale sale. După finala de la Roland Garros, în faţa letonei Jelena Ostapenko şi sfertul de finală de la Wimbledon, în faţa englezoaicei Johanna Konta, Simona Halep a ratat încă o dată şansa accederii pe primul loc. În ultimul turneu de Grand Sleam, care debutează la 28 august a.c., la New York, Garbine Muguruza, de astăzi locul 3 WTA, poate face o figură frumoasă şi, de ce nu, accede în fotoliul de lider mondial. La New York, Pliskova are de apărat 1300 p., din finala de anul trecut, faţă de 430 p., câte are de apărat Simona Halep şi numai 70 p. – Garbine Muguruza. Clasamentul WTA arată astfel: Karolina Pliskova (6390 p.); Simona Halep (6385 p.); Garbine Muguruza (5860 p.); Elina Svitolina (5650 p.) şi Karolina Wozniacki (5350 p.).