JO 2016: Brazilia lui Neymar, cu noroc!

0
304

Brazil's Neymar celebrates after scoring his team's first goal on a free kick during the final match of the mens's Olympic football tournament between Brazil and Germany at the Maracana stadium in Rio de Janeiro, Brazil, Saturday Aug. 20, 2016. (AP Photo/Luca Bruno)

Într-o ambianţă fierbinte, pe stadionul Maracana, Brazilia a cucerit primul său titlu olimpic la fotbal, devansând Germania după executarea loviturilor de pedeapsă (1-1, 5-4 d.l.p). Sub presiunea enormă a umilinţei din semifinalele Mondialului din 2014, Selecao a avut dificultăţi în acest meci în faţa echipei lui Hrubesch. Cu o lovitură liberă (min. 27) impecabil executată de Neymar, Brazilia a luat conducerea şi se părea că nu va avea probleme. Dacă în 2014 Neymar, accidentat de columbianul Zuniga, privea neputincios dezastrul din teren, acum el a condus atacul echipei sale. Dar, în minutul 59, Maximillian Meyer a adus egalarea. Un paradox: după 25 de minute în semifinala din 2014 Germania conducea cu 5-0. Azi-noapte după 35 de minute, Mannschaft avea trei transversale: Brandt, Marquinhos (devierea şutului lui Lars Bender) şi Sven Bender. Ceea ce generaţiile lui Romario (Seul 1988), Ronaldo, Rivaldo, Roberto Carlos, Bebeto (Atlanta -1996), Ronaldinho (Beijing 2008), Marcelo şi Neymar (Londra 2012) nu reuşiseră, a reuşit actuala generaţie cu Neymar, căpitan de echipă.