JO 2016 – Atletism: Bolt realizează din nou tripla

0
411

Atletul jamaican Usain Bolt a câştigat, sâmbătă dimineaţă, a treia medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce ştafeta ţării sale s-a impus în proba de 4×100 de metri, reuşind să termine cursa cu timpul de 37.27 secunde.

Ştafeta Jamaicăi a devansat, în drumul spre medalie, echipele Japoniei (37.60 secunde) şi Canadei (37.64 secunde), în timp ce ştafeta Statelor Unite a fost descalificată.

Astfel, Usain Bolt şi-a adăugat al nouălea titlu olimpic în palmares (a realizat o nouă triplă – la 100m, 200m şi 4x100m – după cele din 2008 şi 2012), egalându-i astfel pe legendarii Paavo Nurmi şi Carl Lewis, care deţineau recordul în istoria Jocurilor Olimpice la atletism. ”Sunt cel mai mare”, a declarat, la finalul cursei, Bolt.

Atletul jamaican în vârstă de 29 de ani este la ultima participare la Jocurile Olimpice, acesta anunţând că intenţionează să se retragă din activitate. “La Rio va fi cu siguranţă ultima mea participare. Dacă voi realiza aici ceea ce mi-am propus, va fi greu pentru mine să am o altă motivaţie pentru încă patru ani, deci mă voi opri”, spunea Bolt inaintea competiţiei.