Atleţii craioveni, abonaţi la podiumul Naţionalelor

0
303

Soţii Sorescu, Marius Ionescu şi Florina Pierdevară au devenit campioni în prima zi de întreceri de la Piteşti

Ileana Sorescu

Craiova rămâne un pol important al atletismului din România, sportivii din Bănie demonstrând acest lucru la Naţionalele în aer liber de la Piteşti, la care au participat în week-end-ul trecut nu mai puţin de 500 de concurenţi de la cele mai bune cluburi din ţară. Din prima zi a întrecerilor programate pe arena „Nicolae Dobrin”, atleţii de la cluburile craiovene au ocupat podiumurile. Primele succese au venit de dimineaţă, când au avut loc probele de distanţă, iar la 10.000 de metri Marius Ionescu de la CSM Craiova s-a  impus cu timpul de 29’45”81. „Cursa a fost dulce, iar victoria şi mai dulce. E ceva normal pentru mine să câştig, deşi trecerea de la maraton nu este chiar

Marius Ionescu

facilă, dar fiecare victorie este frumoasă în felul ei” a spus „Piciul” la finalul cursei. Alţi doi craioveni, Marius Buşcă şi Alin Florea au ocupat poziţiile 8, respectiv 16. În aceeaşi probă, dar la tineret, Corina Pârvu (CSM Craiova) a fost a treia, în timp ce Ionela Dincă de la CSU Craiova a terminat pe 4, pe când Luminiţa Achim a abandonat. În sesiunea de după-amiază medaliile au abundat. Soţii Sorescu, legitimaţi la CSM Craiova, şi-au păstrat supremaţia în probele de greutate. Cosmin Sorescu s-a impus la aruncarea ciocanului, pe care l-a trimis cel mai departe la 61,79 metri, din a doua încercare, iar soţia sa, Ileana Sorescu, a aruncat discul la 48,92 metri, distanţă care i-a asigurat medalia de aur detaşat, la 3 metri de a doua clasată. „Putem spune că ne motivăm unul pe celălalt, este o concurenţă pozitivă între noi şi mă bucur că amândoi am ieşit din nou campioni. Vom continua atâta timp cât starea fizică ne va permite să evoluăm la cel mai înalt nivel. Ţinând cont că arena a fost modernizată, au fost câteva probleme de adaptare, dar până la urmă totul a fost foarte bine” a spus Ileana Sorescu, care continuă tradiţia campioanelor veterane, după retragerea Nicoletei Grasu. „Sunt câţiva copii care vin din spate, dar atâta timp cât sunt sănătos, îi aştept să-i înving” a spus Cosmin Sorescu, multiplul campion naţional în proba de aruncare a ciocanului.

Pierdevară a câştigat în plină vară

Florina Pierdevară

CS Universitatea Craiova şi-a revendicat şi ea partea, iar Florina Pierdevară a fost cea mai rapidă la 1.500 de metri, cu timpul de 4’21”08, pe când colega sa de club, Adelina Tănăsie, a cucerit bronzul în aceeaşi probă, dar la secţiunea tineret. Tot CSU Craiova a mai adus un „bronz” prin Roxana Ene, în proba de 100 de metri, iar LPS „Petrache Trişcu” a contribuit cu o reuşită prin Ştefăniţă Târşogoiu, care a obţinut locul secund în proba de aruncare a discului – tineret, cu o aruncare de 41,16 metri. În proba de 3.000 de metri obstacole, Andrei Ştefana (CSM Craiova) a luat argintul, fiind depăşit de un alt craiovean, Alexandru Ghinea, dar care a concurat pentru Reşiţa. Tot la 3.000 m obstacole, Aurel Rotaru (CSM Craiova) s-a clasat pe locul trei la tineret, în timp ce colegul său Daniel Ion a venit pe locul 9. La 400 de metri, CSM Craiova a avut 3 participanţi: Sorin Coandă a terminat pe locul 9, Daniel Andrei pe poziţia 17, urmat de Radu Lozan. La 1.500 de metri, alţi doi „cesemişti”, Bogdan Motogna şi Cezar Bobolicioiu, au sosit pe locurile 7, respectiv 9. Ziua de sâmbătă a fost încununată de prestaţiile ştafetei masculine de 4×100 metri, alcătuită din Octavian Iureş, Gabriel Mitiţă, Sorin Coandă şi Ioan Piţigoi, care a obţinut bronz la seniori şi argint la clasamentul alcătuit pentru tineret. Aseară, alţi sportivi craioveni erau aşteptaţi să intre în concurs la Naţionalele de atletism şi să sporească numărul de medalii.