Euro 2024: Ucraina ÅŸi-a reluat obiceiul come-back-urilor

0
87

La fel ca în cele două baraje de calificare la Euro 2024, cu Bosnia şi cu Islanda, naţionala Ucrainei a revenit de la 0-1 la pauză şi s-a impus cu 2-1 la final în meciul cu Slovacia. În etapa a doua a grupei E de la turneul final, la Dusseldorf, Ivan Schranz a deschis scorul pentru slovaci în minutul 17, marcând pentru a doua oară la Euro, după reuşita contra Belgiei. După pauză, Shaparenko (54) a egalat şi apoi a pasat decisiv pentru golul lui Yaremciuk (80), ucrainenii având şi o bară, prin Mudryk.

Ucraina ÅŸi Slovacia au câte 3 puncte, a fel ca România, în timp ce Belgia are zero puncte. Mâine se dispută partida România – Belgia, iar în ultima etapă vom avea: România – Slovacia ÅŸi Belgia – Ucraina.

Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Shaparenko (Talovierov 90+2), Brazhko (Sydorchuk 85), Sudakov – Yarmolenko (Zubkov 67), Dovbyk (Yaremchuk 67), Mudryk (Malinovskyi 85). SelecÅ£ioner: Serghei Rebrov.

Slovacia: Dubvravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko (Obert 67) – Kucka, Lobotka, Duda (Bens 60) – Schranz (Sauer 86), Bozenik (Strelec 60), Haraslin (Suslov 67). SelecÅ£ioner: Francesco Calzona.

Arbitru: Michael Oliver.