1
342

CS Apă Craiova – Posada Perişani3-2

Rovinari, stadion: „Jiul”, spectatori: 1.000.

Au marcat: Stăncuţă 55 –penalty, Băia 70 penalty, Tâmplaru 93 / Bărbuţ 8, Mătăsaru 23

CS Apă: Surdu – Ionele, Sodoleanu, Lupu, Gheorghiţă – Niţă, Nedelea, Trăistaru, Cojocaru  – Stăncuţă, Tâmplaru. Antrenor: Victor Naicu. Au mai jucat: Răduţ, Marin, Băia, Tătaru.

Posada: Cruceru – Stanciu, A. Pufu, Bărbuţ, Creangă – Racolţa, Mătăsaru, M. Pufu, Negrescu  – Puşcatu, C. Popa. Antrenor: Constantin Gaiţă. Au mai jucat: Paşoi, Fistogeanu.

Cartonaşe roşii: Răduţ 77 / M. Pufu 62.

Arbitru: Cătălin Botaş (Timişoara)

CS Apă a întors de la 0-2 în barajul de la Rovinari cu Posada Perişani şi a reuşit promovarea, după prelungiri

După ce un întreg sezon s-a luptat pe viaţă şi pe moarte cu Podariul pentru a ajunge să joace barajul de promovare în „C”, CS Apă Craiova şi-a jucat cartea promovării ieri în faţa campioanei judeţului Vâlcea. Echipa cu rezonanţă istorică, legată de Basarab I Întemeietorul, Posada Perişani a stat în faţa Apei pe terenul de la Rovinari, acolo unde acum două săptămâni poposea celebrul Hernan Crespo. 100 de craioveni s-au strâns „la autocare pentru deplasare” şi au cântat pe „drumul lung al Gorjului” imnurile Ştiinţei, afişând şi mesajul „Craiova, credinţa noastră”. Totuşi, vâlcenii erau promovaţi după o primă repriză în care Apa părea că simulează fotbalul, sau cel puţin prin câţiva dintre componenţii săi. Prima reuşită a fost superbă, Bărbuţ reluând precum Ibrahimovici contra Franţei pentru a deschide scorul. L-a majorat ceva mai târziu Mătăsaru, după ce Gheorghiţă s-a chinuit să-i ofere spaţiu de şut. Pentru cei de la Apă, care s-au plâns luni la rând de lipsa banilor, părea că a venit vremea plăţilor. Portarul advers, Cruceru, a fost de două ori la cheremul lui Cojocaru, însă acesta nu l-a executat din poziţii ideale şi a fost înlocuit, justificat, la pauză.

În partea secundă Apa s-a mai „încălzit” puţin, arbitrii oferindu-le craiovenilor ocazia de a intra în joc. Stăncuţă a transformat un penalty după un henţ involuntar al adversarilor, iar imediat Pufu a primit al doilea galben, iar după ce a văzut roşu în faţa ochilor, i-a servit un cap în figură lui Lupu. Tot din penalty aveau să egaleze elevii lui Victor Naicu, Răduţ prilejuindu-i lui Băia şansa de 2-2. Tot Răduţ avea să aducă şi echilibrul numeric, fiind eliminat pentru proteste. În prelungiri craiovenii au stat ceva mai bine la condiţia fizică şi au exploatat prima ocazie avută, Tâmplaru marcând cu capul din centrarea perfectă a lui Ionele. Finalul a fost dramatic, portarul vâlcean s-a prăbuşit pe teren inert, dând emoţii coechipierilor. Băieţii lui Naicu s-au apărat eroic în propriul careu, iar Craiova are echipă în Divizia C, după ce două sezoane la rând CS Sopot ratase promovarea.