Campioanele EHF au devenit vicecampioane naţionale

0
308

SCM Craiova a câştigat dramatic meciul din ultima etapă a Ligii Florilor, 21-20 în deplasare cu Dunărea Brăila, şi a terminat pe locul secund, având dreptul de a evolua în ediţia viitoare a Champions League

La limită, cu dramatism dus la extrem, aşa au câştigat handbalistele de la SCM Craiova toate meciurile importante ale unui sezon care s-a dovedit senzaţional, istoric. Dublele din sferturile, semifinalele şi finala Cupei EHF au fost adjudecate de echipa lui Bogdan Burcea la un singur gol diferenţă, victoria în faţa CSM Bucureşti a fost la două goluri distanţă, dar după un final extrem de tensionat. Doar duelul pentru locul secund, cu Măgura Cisnădie, s-a terminat la egalitate. În sfârşit, craiovencele au devenit vicecampioane naţionale practic în ultima secundă a campionatului, după o intervenţie a Iuliei Dumanska, la fel cum se întâmplase şi în finala Cupei EHF. Fără Cristina Florianu, accidentată, SCM a pierdut-o şi pe Bobana Klikovac în meciul din deplasare cu Dunărea Brăila, muntenegreanca suferind o accidentare gravă chiar în debutul jocului. Oltencele aveau nevoie de victorie pentru a termina pe locul secund, care asigură prezenţa în ediţia viitoare a Champions League. Şi păreau să aibă o misiune uşoară, după un început în forţă (4-0, 5-1), iar la pauză avantajul era de 3 goluri 11-8. Flori Stanciu a venit de pe bancă pentru a apăra 3 aruncări de la 7 metri şi SCM Craiova avea 5 goluri avans cu un sfert de oră înainte de final (19-14). Atacurile au fost duse până la limita pasivului de fetele lui Burcea, dar nu au mai adus decât două goluri, aşa că finalul a fost dominat din nou de tensiune. Gazdele au egalat, 20-20, când mai era un minut şi jumătate, iar Nikolic a înscris imediat pentru 21-20. Brăila a scăpat mingea în aut pe poziţional, iar Craiova trebuia să ţină ducă atacul până la finalul meciului, însă, la fel ca în finala cu Vipers, acest lucru nu s-a întâmplat. Bogdan Burcea n-a apucat să solicite time-out, Pricopi a pasat la adversare, dar imediat Trifunovic, cu preţul eliminării, a făcut un fault extrem de important, care a împiedicat un contraatac ce putea le putea costa titlul de vicecampioane pe fetele lui Bogdan Bucea. Antrenorul gazdelor, Florentin Pera a cerut time-out cu 15 secunde rămase şi aruncarea a venit în ultima secundă, de la 9 metri, dar Dumanska a respins încă o dată providenţial. S-a terminat 21-20, iar handbalistele Craiovei au primit medaliile destinate vicecampioanelor, ceremonia fiind condusă de Steluţa Luca.  Au evoluat în ultimul meci al campionatului: Dumanska, Stanciu (portari), Ţicu 4 goluri, Ardean 4, Trifunovic 4, Nikolic 3, Rădoi 2, Pricopi 2, Vizitiu 1, Klikovac 1, Tudor, Şelaru.