Tricolorii U21, învinşi în Spania

0
403

Naţionala de tineret a României, fără nu mai puţin de 10 jucători de bază, a pierdut amicalul disputat la Granada contra Spaniei, scor 0-1. Merino a marcat unicul gol, în minutul 66, după un corner la care gazdele au nimerit bara şi au fost mai perspicace la revenirea mingii. Cum era de aşteptat, ibericii au dominat meciul, iar tricolorii au acceptat presiunea, asumându-şi statutul de out-sideri. Cu jucători de la Real Madrid, precum J. Vellejo, Reguilon şi Mayoral, de la Barcelona, Alena, cu tripleta bască de la San Sebastian: Merino, Zubeldia, Oyarzabal, naţionala iberică s-a desfăşurat în voie pe teren, având şi 3-4 ocazii mari. Rar au trecut centrul băieţii lui Rădoi, care au sperat probabil la o remiză albă, fiindcă după ce au primit gol şi-au arătat şi ei posibilităţile ofensive. Drăghici a debutat şi el, primind 7 minute de la Rădoi. Pentru naționala noastră urmează, luni, de la ora 19, cel de-al doilea joc de pregătire, contra Danemarcei, tot in Spania.

Spania U21: Unai Simon – Pedro Porro, J. Vallejo (46’ Saenz), Mere, Reguilon – Zubeldia, Merino (67′ Alena) – Oyarzabal (78′ Alfonso), Fornals (67′ Olmo), Soler (78′ M. Vallejo) – Mayoral (72′ Mir).

România U21: Radu 6 – Boboc 6 (62′ Sorescu) 6, Rus 7, Paşcanu 6, Ştefan 7 – Nedelcu 6 (73 Casap) 6, Ciobanu 6 – Gheorghe 7 (62′ Olaru) 6, Dragomir 6 (73′ Fulop) 6, Coman 6 (83′ Drăghici) – Drăguş 7 (83 Sântean).