Echipele calificate în sferturile Europa League

0
289

Formaţiile AZ Alkmaar, Valencia, Juventus Torino, Olympique Lyon, Benfica Lisabona, FC Basel, FC Porto şi FC Sevilla s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, în urma rezultatelor înregistrate în partidele de joi, din manşa secundă a optimilor competiţiei. FC Basel s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa echipei austriece Salzburg, într-un meci care a fost întrerupt timp de 12 minute în prima repriză, din cauza obiectelor aruncate pe teren de fanii oaspeţi. Golurile a fost marcate de Soriano ’22 pentru Salzburg şi Streller ’50 şi Sauro ’60 pentru Basel.  Portughezii de la FC Porto s-au calificat în sferturi după ce au terminat la egalitate, scor 2-2, în deplasare la Napoli. Golurile au fost marcate de Pandev ’21 şi Zapata ’90+2 pentru Napoli, respectiv Ghilas ’69 şi Quaresma ’76 pentru Porto. În tur, scorul a fost 1-0 pentru FC Porto. FC Sevilla a învins, în deplasare, cu scorul de 6-3 după loviturile de departajare, echipa Betis Sevilla. La finalul prelungirilor, scorul era 2-0 pentru FC Sevilla, golurile fiind înscrise de Reyes ’20 şi Bacca ’75. La loviturile de departajare, pentru Betis au marcat Ruben Castro, Sevilla, Amaya, iar pentru FC Sevilla Coke, Gameiro, Moreno şi Rakitici. Au ratat N’Diaye, Nono (ambii Betis) şi Vitolo (FC Sevilla). În tur, scorul a fost 2-0 pentru Betis Sevilla. Echipa olandeză AZ Alkmaar a terminat la egalitate, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia rusă Anji Mahacikala. Olandezii au acces în sferturile de finală datorită victoriei din meciul tur, scor 1-0. Gruparea spaniolă Valencia s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (gol Alcacer ’59), în faţa echipei bulgare Ludorgoreţ Razgrad, la care Cosmin Moţi a fost integralist şi a primit un cartonaş galben, în minutul 26. În tur, scorul a fost 3-0 tot pentru Valencia. Italienii de la Juventus Torino au învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Fiorentina, golul fiind înscris de Pirlo, în minutul 71. În tur, scorul a fost 1-1. Echipa franceză Olympique Lyon a acces în sferturi deşi a pierdut returul cu cehii de la Viktoria Plzen, scor 1-2. Golurile au fost marcate de Kolar ’60 şi Tecl ’61 pentru Plzen, respectiv Gomis ’45+3 pentru Lyon. În tur, francezii s-au impus cu scorul de 4-1. Formaţia portugheză Benfica Lisabona s-a calificat în sferturile de finală după ce a remizat cu gruparea engleză Tottenham Hotspur, scor 2-2. Golurile au fost marcate de Garay ’34 şi Lima ’90+5(penalti) pentru Benfica şi Chadli ’78, ’79 pentru Tottenham. În tur, Benfica s-a impus cu scorul de 3-1.