Euro Handbal 2022: 12 minute fatale pentru echipa Franţei

0
233

După un parcurs fără greşală, pe tot parcursul turneului, echipa Franţei a clacat în semifinala de la Ljubljana în faţa eternei rivale Norvegia. S-a întâmplat însă ceva, nemaiîntâlnit la echipa condusă de Olivier Krumbholz: de la 19-21 (min. 48) s-a ajuns la… 20-28 (scor final), ceea ce înseamnă că în ultimele 12 minute de joc scorul a fost de 1-7 pentru campioana olimpică en-titre. La pauză scorul fusese 12-11 pentru Norvegia, campioană mondială 2021 şi europeană 2020. Echilibrul s-a rupt în repriza secundă, când nici portăriţa Cleopatre Darleux, excepţională pe parcursul turneului, nici Pauletta Foppa sau Grace Zaadi, nu s-au regăsit. În schimb norvegiencelor le-a ieşit totul: Stine Oftedal (7/10), Nora Mook (6/6 de la 7 metri), Silje Solberg (14 baloane parate, 41%), strălucind de-a dreptul. Pentru prima dată după 2016, Franţa nu atinge finala Euro şi aspiră doar la medalia de bronz astăzi în partida cu Muntenegru. Finala va fi una nordică 100%: Danemarca – Norvegia.