Liga Campionilor: Lamine n-a fost de ajuns

0
72

Cu Flick pe banca tehnică, după ce a jucat 80 de minute în inferioritate numerică prin eliminarea lui Eric Garcia, FC Barcelona a pierdut (2-1) pe Luis II din Monaco. Greşeala lui Ter Stegen care i-a pasat neglijent lui Eric Garcia, în timp ce Minamino îl sufoca, a dus la un fault sancţionat de arbitrul olandez Allard Lindhout, prin eliminarea jucătorului catalan. Au marcat Akliouche (min. 15), Ilenikhena (min. 70) respectiv Lamine Yamal (min. 27). În repriza secundă Flick i-a scos pe Lamine şi Lewandowski înlocuindu-i cu Gerard Martin şi Sergi Dominguez, dar fără nici un rezultat. Cu 5 victorii în 5 meciuri de la începutul sezonului, FC Barcelona s-a sufocat în prima etapă a Ligii Campionilor. Într-un mod asemănător în sezonul precedent Ronald Araujo fusese exclus în partida cu PSG în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, şi compromisese calificarea.