Scoţienii, tot zgârciţi cu fotbalul, i-au molipsit şi pe elveţieni

0
59

Într-un meci care se înscrie în topul celor mai plictisitoare de la Euro 2024, alături de cele ale Franţei şi Angliei, naţionala Elveţia a remizat, la Koln, scor 1-1, cu cea a Scoţiei, în etapa a doua a grupei A. Scoţienii au deschis scorul în minutul 13, prin McTominay, iar peste tot atâtea minute a egalat Shaqiri, cu un şut superb, după o gafă a adversarilor. În clasamentul grupei A, Germania are 6 puncte, urmată de Elveţia, 4 puncte, Scoţia, 1 punct, şi Ungaria, 0 puncte.

Scoţia: Gunn – Hendry, Hanley, Tierney (McKenna ’61) – Ralston, C. McGregor, Gilmour (McLean ‘80), McTominay, Robertson – Adams (Shankland ’90), McGinn (Christie ’90). Selecţioner: Steve Clarke.

Elveţia: Sommer – Widmer (Stergiou ’86), Schär, Akanji, R. Rodriguez –  Freuler (Sierro ’75), G. Xhaka, Aebischer – Shaqiri (Embolo ‘60), Ndoye (Amdouni ’86), Vargas (Rieder ’75). Selecţioner: Murat Yakin.

Arbitru: Ivan Kruzliak.

Programul de joi: Grupa C: Slovenia – Serbia, ora 16.00 – meci arbitrat de Istvan Kovacs, Danemarca – Anglia, ora 19.00

Grupa B: Spania – Italia, ora 22.00.