CM 2018: Rusia, aproape în optimi

0
350

Cu trei goluri înscrise în repriza a doua, după ce egipteanul Ahmed Fathy a marcat în propria poartă (min. 47), iar Șerysev (min. 59) și Dzyba (min. 62) au majorat scorul, Rusia zărește deja optimiile de finală ale competiției. După victoria categorică (5-0) în fața Arabiei Saudite. Egiptul, deși l-a avut în teren pe Mohamed Salah, nu a putut face mare lucru, pe cochetul stadion din Sankt Petersburg. Au pâlpâit în atac, în debutul partidei, prin Trezeguet (min. 16) și apoi prin Salah, înainte de pauză, când putea deschide scorul, dar, la reluare, s-au văzut loviți de căpitanul lor de echipă, Ahmed Fathy (127 de selecții), și faraonii au simțit genunchii tot mai moi. Mohamed Salah a redus din diferență și atât. Dacă Uruguayul obține cel puțin un punct în partida cu Arabia Saudită, Egiptul este, oficial … afară.