Simona Halep, în finală la Roma

0
377

Simona Halep s-a calificat în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii de 3 milioane de euro, după ce a învins-o în semifinale pe olandeza Kiki Bertens, scor 7-5, 6-1, după 1 oră şi 17 minute de joc. Primul set a fost echilibrat şi românca a avut nevoie de prelungiri pentru a şi-l adjudeca, însă în al doilea a dominat-o net pe Bertens (loul 20 WTA) şi victoria a venit în urma unui break, tocmai când începuse să plouă pe terenul principal de la Foro Italico.

“Sunt bucuroasă că am terminat meciul înainte să fie întrerupt de ploaie. Am mare încredere, mă simt puternică şi încerc să câştig titlul la Roma” a declarat Halep, care va juca mâine în finală cu învingătoarea meciului dintre Garbine Muguruza din Spania şi ucraineanca Elena Svitolina.