Liga a IV-a Dolj, play-off, etapa a 3-a / „Remontada” spectaculoasă a Podariului

0
296

Derby-ul campionatului judeţean de fotbal, disputat a treia oară în acest sezon şi prima dată în play-off, a revenit lui FC Podari, care s-a impus în deplasare, la Calafat, cu 2-1 în faţa Dunării. Aceasta a condus la pauză cu 1-0, prin golul marcat de Drăguşin, în minutul 12, şi se părea că victoria va reveni gazdelor, aşa cum s-a întâmplat de fiecare dată în sezonul regulat. La pauză echipa lui Victor Naicu era ca şi eliminată din cursa pentru accederea în barajul interjudeţean, însă partea a doua a adus revenirea podărenilor, care au marcat prin Niţă (63) şi Boroiban (70). Roşianu de la Calafat a fost eliminat în prelungiri de arbitrul întâlnirii, „ecusonul FIFA” Sebastian Colţescu. Diferenţa dintre cele două este acum de un punct, înaintea unui nou meci direct, de această dată la Podari. Pentru Dunărea Calafat, Claudiu Oncică i-a folosit pe: Purcea – Cârstea (77 Chiva), Roşianu, Uşurelu, V. Sârbu – Al. Sârbu (66 Brebenel), Corneanu, Popa (73 Pişleag), Drăguşin – Bârsan, M. Ilie. De partea cealaltă, Victor Naicu a mizat pe: A. Barbu – Drăgan, Preduţ, Istudor, Stoica (46 Mateiţă) – Niţă, Ţenovici, Crângoiu (46 Pârvan), Tâmplaru (72 Stoian) – Preda, Boroiban (83 Cruşoveanu). În celălalt meci al rundei, Prometeu a câştigat cu 3-1 în faţa Filiaşiului, care este scoasă cu acest prilej din lupta pentru prima poziţie.