Man United şi Dortmund, în sferturile Champions League

0
307

Echipa engleză Manchester United s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia elenă Olympiakos Pireu, în manşa secundă a optimilor competiţiei. În tur, Olympiakos Pireu s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-0. În partida retur, golurile englezilor au fost marcate de Van Persie, în minutele 25 din penalti, 45+1 şi 52.

Echipa germană Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de formaţia rusă Zenit Sankt Petersburg, în manşa secundă a optimilor competiţiei. În tur, Borussia Dortmund s-a impus, cu scorul de 4-2. Golurile ruşilor au fost marcate de Hulk ’16 şi Rondon ’73, în timp ce pentru nemţi a înscris Kehl, în minutul 38.