Messi a intrat pentru a salva Barcelona

0
355

Leo Messi a fost odihnit de antrenorul Valverde în meciul cu Leganes, din etapa a 20-a din La Liga, dar Barcelona a avut nevoie de căpitanul său pe final, pentru a câştiga în faţa madrilenilor. Dembele a deeschis scorul în prima repriză, dar danezul Braithwaite a egalat, pe contraatac, în minutul 57. După o oră de joc, Messi a fost trimis pe teren o dată cu Rakitic, ieşind Alena şi Arthur. Imediat însă s-a accidentat Dembele, fiind înlocuit cu Malcolm. În minutul 71, Messi a trimis o minge spre vinclu, portarul a respins-o până la Suarez, care a marcat. A fost consultat şi VAR-ul, dar uruguayanul nu l-a faultat pe portar, fiind primul la minge. Messi a stabilit scorul final, în prelungiri, după un assist tradiţional de la Jordi Alba.

Alte rezultate ale zilei în La Liga: Betis – Girona 3-2, Levante – Valladolid 2-0, Rayo – Sociedad 2-2, Villarreal – Bilbao 1-1.

Clasament: 1. Barcelona 46p, 2. Atletico 41p, 3. Real Madrid 36p.