El Clasico, fără goluri, după 17 ani

0
435

Echilibrul se menține între Barca și Real și după prima confruntare directă din acest sezon. El Clasico s-a terminat 0-0, la 17 ani și 50 de meciuri de la ultimul duel Barca – Real fără goluri. A mai fost un 0-0 după 90 de minute în finala Cupei Regelui, dar decis apoi în prelungiri de Cristiano Ronaldo.

Pe Nou Camp, ocaziile n-au lipsit, iar Real Madrid a dat impresia că a fost superioară ca joc, deși a fost lipsită de staruri precum Hazard, Marcelo sau Asensio, iar Modric a fost rezervă. Oaspeții au avut și cel puțin un penalty neacordat. Barca și Real rămân cu același număr de puncte, 36, în fruntea ierarhiei din La Liga.

Barcelona: Ter Stegen – Semedo (Vidal), Lenglet, Pique, Jordi Alba – S. Roberto, Rakitic, De Jong – Messi, Griezmann (Fati), Suarez. Antrenor: Ernesto Valverde

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Ramos, Varane, Mendy – Valverde (Modric), Casemiro, Kroos – Bale, Benzema, Isco (Rodrygo). Antrenor: Zinedine Zidane