Universitatea Craiova, ciuca bătăilor în Liga I

0
323

Managerul Felix Grigore anunţa că Universitatea ar putea să nu se prezinte la Iaşi. Evident, a fost doar diversiune expirată, dar după ce a arătat pe teren, echipa lui Grigore şi Săndoi era mai inspirată dacă nu făcea deplasarea în Moldova. În prima repriză, craiovenii au fost greu de convins să treacă de centrul terenului, fiind dominaţi de echipa cu cel mai mic buget din Liga i şi care jucase cu două zile în urmă un meci epuizant de Cupă. Scăpaţi teferi de şuturile gazdelor, pe finalul primei părţi au călcat şi oltenii în careul advers, dar nu au bifat decât încă o fază de pus în vitrina nedreptăţilor din acest retur în care arbitrii i-au persecutat. Bancu a fost busculat în careul ieşean de Ciucă, dar Haţegan n-a suflat în fluier, aşa cum nu a făcut-o nici la henţul lui Golanski în acel 1-1 cu ASA de pe „Extensiv”. În repriza a doua, Craiova a echilibrat meciul şi Ivan a avut singura ocazie de a marca, dar a tras în portar pe o pătrundere din dreapta. Imediat, ex-craioveanul Ciucă, neincomodat de pseudo-marcajul lui Ivan, a pus corect piciorul la un corner şi Bălgrădean n-a reacţionat la mingea care a trecut pe lângă el. Şi când marchează prima, echipa lui Napoli e greu să mai piardă un meci, cu atât mai puţin în faţa unei formaţii debusolate, fără minte şi fără inimă, aşa cum este Craiova de acum. Majoritatea elevilor lui Săndoi au avut o evoluţie submediocră, dar unul a impresionat prin impotenţa sa: Madson. Brazilianul care primeşte 8.000 de euro pe lună şi a jucat doar câteva meciuri în acest sezon a demonstrat că nu mai este capabil nici să repete ce făcea anul trecut: deposedări şi pase de câţiva metri în lateral. Madson, alături de Achim, Izvoranu, Dumitraş, Curelea şi Ferfelea n-ar trebui să mai apară în Bănie după pauza de iarnă. Din păcate, se pare că doar Săndoi va plăti cu postul.

Craiova ia un singur punct din ultimele cinci meciuri din 2015 şi se va lupta la anul pentru salvarea de la retrogradare, fiindcă sunt doar 5 lungimi de un loc care duce în B, dacă înjumătăţim agoniseala.

CSMS Iaşi – Universitatea Craiova  1-0

A marcat: Ciucă 55

Stadion: „Emil Alexandrescu“, spectatori: 2.000

CSMS: Grahovac 6 – I. Voicu 7, Frăsinescu 7, Ciucă 7, Ţigănaşu 6 – Creţu 6 (84 Enescu), Mitic 5-  Onduku 4 (52 Boşoi) 5, V. Gheorghe 7,  Piccioni 5 (71 Bădic) 5 – Golubovic 6. Antrenor: Nicolo Napoli

Universitatea: Bălgrădean 5 – Achim 5, Izvoranu 5 (74 Dumitraş) 5, Iliev 5, Vătăjelu 6 – Ivan 5, Mateiu 5, Madson 4 (83 Burlacu), Bancu 5 – Nuno Rocha 5, Bawab 5 (74 Hergheligiu) 5. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitru: Ovidiu Haţegan 5.