Premier League: Tottenham de la 3-0 la 3-3!

0
455

Ceva mai rar într-o partidă din Premier League: în min. 16 Tottenham conducea în confruntarea cu West Ham, cu 3-0, prin golurile realizate de H. Son (min. 1) şi Harry Kane (min. 8, 16). Jocul era controlat cu autoritate de echipa lui Jose Mourinho pe „Hotspur Stadium”. Mai mult, David Moyes nu câştigase niciodată în faţa unei echipe antrenată de Jose Mourinho. Încât gazdele cu 47 de victorii la 36, în confruntările directe (20 remize), nu-şi făceau griji după ce în sezonul trecut câştigaseră ambele partide. Portarul oaspeţilor, Fabianski s-a întrebuinţat serios în mai multe rânduri în prima repriză. În finalul reprizei secunde (min. 82) Valbuena cu capul a redus din diferenţă, iar 3 minute mai târziu columbianul Sanchez a marcat în proprie poartă. Când nimeni nu se mai aştepta, în min. 90+4, mijlocaşul oaspeţilor M. Lanpini a expediat de la 20 de metri o torpilă în vinclul porţii lui Lloris. În 12 minute de joc Tottenham s-a văzut egalată, pentru a treia oară în ultimele partide pe teren propriu, după meciurile cu Newcastle şi Chelsea încheiate la egalitate (1-1).