AS Roma a bătut Realul la International Champions Cup

0
400

Real Madrid şi AS Roma au terminat la egalitate (0-0) după 120 de minute de joc meciul lor din Australia, disputat pe Melbourne Cricker Ground (90.000 de spectatori). În timpul partidei ambele partide au avut ocazii de a înscrie. La loviturile de departajare, romanii s-au impus cu 7-6, ultima execuţie aparţinând lui Seidou Keita, care a obţinut şi prelungirea contractului. Pentru o primă apariţie în era Benitez, Realul s-a arătat în căutare de ritm şi de omogenizare, coach-ul echipei declarând că „meciul a fost bun şi nu mă aşteptam după cinci zile de antrenamente împreună să avem un ritm mai ridicat”. Real Madrid (prima repriză): Navas-Marcelo, Varane, Ramos, Carvajal – Illarramendi, Modric, Odegaard- Jesse, Bale, Cr. Ronaldo. Real Madrid (repriza a doua): Navas-Carvajal (min. 69 Danillo), Pepe, Nacho, Arbeloa – Kroos, Isco, Lucas Silva- Bale (min. 55 Lucas Vasquez), Cheryshev, Benzema. Roma (prima repriză): De Sanctis- Maicon, Maipou, Castan, Cole- Ucan, De Rossi, Nainggolan, Iago Falgue- Totti, Gervinho. Roma (repriza a doua): De Sanctis –Florenzi, Manolas, Mapou, Tousidis – Pjanic, Keita, Peredes, Iturbe- Doumbia. La loviturile de departajare pentru spanioli a ratat Lucas Vasquez. Partida a fost condusă la centru de englezul Mark Klatenburg. Să mai consmnăm şi ştirea oficială conform căreia Kiko Casilla, portarul lui Espanyol Barcelona, a semnat pentru Real Madrid, contractul întinzându-se pe durata a cinci ani. Suma transferului: şase milioane de euro.