„Haita” lui Lucescu, dublă lovitură în final

0
285

Petrolul a debutat cu dreptul în turul doi preliminar al Europa League, 2-0 cu Flamurtari, joi seară, iar acum „lupii galbeni” vor pleca cu prima şansă în returul de la Vlora, care se va disputa joia viitoare.

Într-o atmosferă de zile mari pe „Ilie Oană”, elevii lui Răzvan Lucescu au dominat jocul de la început, dar în primele 45 de minute ocaziile de gol au cam lipsit. Albanezii s-au aşezat foarte bine, au jucat curajos şi au încercat de câte ori au avut posibilitatea să puncteze pe contraatac, dar Pecanha a demonstrat şi în acest meci de ce este cosiderat unul dintre cei mai buni portari din România.

Prima şansă a a venit în minutul 17, când Marinescu a expediat un şut din afara careului, prins în doi timpi de Lika, în faţa lui Tamuz. Apoi, atacantul nigeriano-israelian i-a stricat o minge foaret bună lui Alcenat (30), iar până la pauză Albin a trimis pe lângă ţintă din două lovituri libere (37, 45).

După odihnă, Petrolul a jucat astfel, asta graţie şi introducerii lui Nepomuceno, olandezul cumpărat chiar în această vară, care s-a dovedit decisv mai târziu.

Teixeira a pătruns periculos (53), iar Arberi a fost foarte aproape de autogol. Tamuz a reluat pe lângă poartă cu capul (56) o centrare în careu, după care tot el a trimis în faţa porţii (64), dar Nepomuceno nu a ajuns la minge.

La poarta cealaltă, Pecanha a intervenit salvator în faţa lui Muzaka (68).

Petrolul a reuşit să deschidă scorul în minutul 77, moment când Teixeira l-a angajat excelent în careu pe Nepomuceno, care a străfulgerat butul albanez cu un şut superb, sub „transversală”.

De aici încolo, impulsionaţi de un public entuziast, petroliştii au jucat mult mai dezinvolt, iar ocaziile de poartă s-au derulat într-un alt ritm. Fond pe care a căzut şi golul al doilea, semnat de Toto Tamuz (84), „cap” la o centrare din corner a lui De Lucas.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Hoban, Geraldo, Fanchone – Marinescu (N’Koyi 72), De Lucas – Albin (Nepomuceno 46), Mutu, Teixeira – Tamuz (Morar 85). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Flamurtari: I. Lika – Arberi, Kuqi, Veliu, Mici – Muzaka, Telushi, Lena, G. Lika (Meto 75) – Abilaliaj (Shehaj 66), Zeqiri (Gerxho 90+3). Antrenor: Ernest Gjoka.