Remiză dramatică între Croaţia şi Albania

0
85

În primul meci din etapa a doua a grupelor Euro 2024, Croaţia şi Albania au oferit spectacol, dar s-au încurcat reciproc, remiza, scor 2-2, lăsându-le pe ambele cu câte un punct înaintea ultimei runde. La Hamburg, albanezii au deschis scorul prin Laci, în minutul 11, croaţii au revenit în ultimul sfert de oră de joc, prin sărbătoritul Kramaric (74) şi autogolul lui Gjasula (76), dar acelaşi Gjasula a adus egalarea în prelungiri (90+5).

Croaţia: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic (Sosa ’84) – Brozovic (Pasalic ’46), Modric, Kovacic, Majer (Sucic ’46) – Kramaric (Baturina ’84), B. Petkovic (Budimir ’69). Selecţioner: Zlatko Dalic.

Albania: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Mitaj, Ajeti – Ramadani (Hoxha ’85), Asllani, Asani (Seferi ’64), Laci (Gjasula ’72), Bajrami – Manaj (Daku ’85). Selecţioner: Sylvinho.

Arbitru: Francois Letexier.