Portugalia, victorie in extremis

0
50

Golul marcat în minutul 90+3 de Francisco Conceicao, fiul fostului internaţional lusitan, Sergio Conceicao, a adus victoria Portugaliei, scor 2-1, contra Cehiei, în cadrul grupei F, ultimul meci al primei runde a grupelor Euro 2024. Portugalia a dominat copios, dar cehii au deschis scorul prin Provod (62). În minutul 69, portarul Stanek a provocat autogolul lui Hranac.

Cu ocazia acestui joc, portughezul Pepe a devenit cel mai vârstnic fotbalist din toate timpurile care evoluează la EURO. Stoperul de la FC Porto are 41 de ani și 113 zile şi a doborât recordul lui Lothar Matthaus (39 de ani și 91 de zile). Şi Cristiano Ronaldo şi-a trecut oficial în cont un record, fiind el jucând la cel de-al şaselea Campionat European din carieră. De asemenea, la meciul cu Cehia, Cristiano Ronaldo a bifat al 25-lea meci la EURO, record absolut. El este golgheterul all-time al competiției, cu 14 goluri. În cazul în care va înscrie la acest turneu, lusitanul va deveni cel mai vârstnic marcator de la EURO, întrecând recordul austriacului Ivica Vastic, care a dat gol la 38 de ani și 257 de zile.

Portugalia: Diogo Costa – Dalot (Goncalo Inacio 63), Pepe, Ruben Dias – Cancelo (N. Semedo 90), Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Vitinha (F. Conceicao 90), Nuno Mendes (Pedro Neto 90) – Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Diogo Jota 63). Selecţioner: Roberto Martinez

Cehia: Stanek – Holes (Chory 90+3), Hranac, Krejci – Coufal, Sulc (Sevcik 79), Soucek, Provod (Barak 79), Doudera – Kuchta (Lingr 60), Schick (Chytil 60). Selecţioner: Ivan Hasek.

Arbitru: Marco Guida.