Rusia, calificată practic în optimile CM

0
359

Naţionala Rusiei a obţinut a doua victorie din tot atâtea meciuri la Mondialul care-l găzduieşte şi este practic calificată în optimile de finală ale competiţiei. După 5-0 cu Arabia Saudită, a urmat un 3-1 cu Egipt, după ce la pauză era 0-0. “Faraonii” l-au avut în teren pe Salah, dar au marcat în propria poartă imediat după pauză, prin căpitanul Fathi. Ruşii s-au dezlănţuit apoi şi au punctat prin Cerâşev, după o fază colectivă frumoasă, şi Dzyuba, care a pivotat excelent în careul advers. Salah a redus din diferenţă dintr-un penalty dictat de VAR.

Rusia are 6 puncte şi un golaveraj excelent, 8-1, urmată de Uruguay – 3 puncte, Egipt şi Arabia Saudită – 0 puncte. Miercuri, de la ora 18, se dispută celălalt meci al grupei A, Uruguay – Arabia Saudită.

Rusia – Egipt 3-1 ( Fathi 47- autogol, Cerâşev 59, Dzyuba 62 / Salah 73- pen)

• Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (86 Kudryashev) – Gazinskiy, Zobnin – Samedov, Golovin, Cheryshev (74 Kuzyaev) – Dzyuba (79 Smolov). Antrenor: S. Cherchesov
  • Egipt: El Shenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy – Elneny (64 Warda), Hamed – Salah, Elsaid, Trezeguet (68 Sobhi) – Mohsen (82 Kahraba). Antrenor: H. Cuper