Euro 2016: Ronaldo – nici din penalty! Portugalia se împiedică din nou, Ungaria îţi păstrează poziţia de lider

0
299

Etapa secundă a fazei grupelor s-a încheiat sâmbătă seară, cu jocurile din grupa F. Mai întâi Ungaria, care venea după un 2-0 cu Austria, a remizat, la Marsilia, cu Islanda, scor 1-1, rezultat trecut în contul nordicilor şi în meciul de debut cu Portugalia.

Islandezii au deschis scorul în minutul 39, prin Gylfi Sigurðsson, din penalty, pentru ca maghiarii să egaleze în final (87), datorită unui autogol semnat de  Birkir Sævarsson.

• Islanda: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson (Hallfredsson 66), G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthorsson (E. Gudjohnsen 84), Bodvarsson (Finnbogason 70). Selecţioneri: Lars Lagerback, Heimir Hallgrímsson.
  • Ungaria: Kiraly – Lang, Guzmics, Juhasz (Szalai 85), Kadar – Kleinheisler, Gera, Nagy – Stieber (Bode 67), Priskin (Nikolic 67), Dzsudzsak. Bernd Storck.

În cealaltă partidă grupei, Portuglia şi Austria au încheiat fără goluri o dispută găzduită de arena pariziană Parc de Princes, Lusitanii au ratat o sumedenie de ocazii, în special prin Ronaldo, care nu l-a învins pe Almer nici de la punctul cu var (tot starul Madridului obţinuse penalty-ul), trimiţând mingea în bară (min. 79). O bară avusese şi Nani, în prima repriză.

• Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Guerreiro – Quaresma (Joao Mario 71), W. Carvalho, J. Moutinho, A. Gomes (Eder 83) – Nani (Rafa Silva 89), Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.
  • Austria: Almer – Klein, Prodl, Hinteregger, C. Fuchs – Ilsanker (Wimmer 87), Baumgartlinger – Harnik, Alaba (Schopf 65), Arnautovic – Sabitzer (Hinterseer 85). Selecţioner: Marcel Koller.

Clasament: 1. Ungaria 4p, 2. Islanda 2p, 3. Portugalia 2p, 4. Austria 1p.

În runda finală a grupei (miercuri): Portugalia – Ungaria, Islanda – Austria.