Salah s-a accidentat în ziua derby-urilor la Cupa Africii

0
154

Joi a fost ziua derby-urilor la Cupa Africii pe Naţiuni. Ziua a început cu duelul dintre Guineea Ecuatorială şi Guineea Bissau, în grupa A, scor 4-2. Emilio Nsue  (21, 51, 61) şi Josete Miranda (46) au marcat pentru echipa la care jucătorul Craiovei, Basilio Ndong, a fost integralist, iar pentru Guineea Bissau au punctat jucătorul lui FC Argeş, Orozco Fernandez (37 autogol) şi Ze Turbo (90+3).

În derby-ul grupei A, gazda, Coasta de Fildeş, a cedat cu 1-0, în faţa Nigeriei, gol marcat în minutul 55 de Troost-Ekong, căpitanul Supervulturilor, care a transformat un penalty scos de starul lui Napoli, Osimhen. În clasament, Guineea Ecuatorială şi Nigeria au 4 puncte, Coasta de Fildeş are 3 puncte, iar Guineea-Bissau zero puncte. În ultima etapă avem meciurile: Coasta de Fildeş – Guineea Ecuatorială şi Nigeria – Guineea Bissau, fiind şanse mari ca din această grupă să fie trei calificate în optimi, iar Ndong să întârzie revenirea la Universitatea Craiova.

În etapa a doua din grupa B, Egipt și Ghana au remizat spectaculos, scor 2-2. Final primei părţi a fost de coşmar pentru “Faraoni”, superstarul Salah fiind înlocuit, după ce s-a accidentat, iar imediat Kudus a deschis scorul pentru “Stelele Negre”.  În minutul 69, atacantul lui Frankfurt, Marmoush, a egalat pentru magrebieni, dar imediat vârful lui West Ham, Kudus, a adus din nou Ghana în avantaj. Atacantul lui Nantes, Mostafa Mohamed, a marcat pentru 2-2 în minutul 74. După 2 etape, Ghana are 1 punct, iar Egipt – 2.

Azi se joacă tot în grupa B, Capul Verde (3p) – Mozambic (0p), de la ora 16, şi în grupa C: Senegal – Camerun (ora 19) şi Guineea – Gambia (ora 22).