Atletico şi Real Madrid au făcut spectacol şi în Cupa Spaniei

0
156

Atletico Madrid are 2-1 în confruntările directe cu Real Madrid din acest sezon, după ce s-a impus, pe teren propriu, scor 4-2, după prelungiri, în optimile Cupei Spaniei. Cele două formaţii se duelaseră anterior în actuala stagiune în campionat, în septembrie, 3-1 pentru Atletico, şi săptămâna trecută, în Supercupa Spaniei, scor 5-3 pentru Real. Aşadar, nu mai puţin de 18 goluri s-au marcat în aceste 3 derby-uri şi urmează, la începutul lunii februarie, returul din la Liga, pe Santiago Bernabeu.

Pe Wanda Metropolitano, scorul l-a deschis Samuel Lino, în minutul 39, iar Real a egalat în minutul 45, prin autogolul portarului Oblak la o lovitură liberă executată de Modric. În minutul 57, Alvaro Morata a marcat contra echipei la care a jucat 5 ani,  dar în minutul 82, Joselu, abia intrat pe teren, a egalat din nou. În prelungiri, Griezman ‘100 şi Riquelme ‘119 au înscris golurile victoriei „plăpumarilor”.

Într-un alt meci de joi, FC Barcelona a fost condusă cu 1-0 de echipa din Liga a III-a, Unionista Salamanca, gol  Alvaro Gomez, dar catalanii au revenit şi s-au impus la final cu 3-1, marcând prin Ferran Torres, Kounde şi Balde.

Celelalte echipe calificate în sferturile Cupei Spaniei: FC Sevilla, Athletic Bilbao, Mallorca, Celta Vigo, Real Sociedad, Girona.