Bundesliga: Debut de senzație pentru Haaland

0
464

Recent adus de la Salzburg, pentru 20 de milioane de euro, norvegianul Erling Haaland a debutat cu un hattrick pentru Borussia Dortmund. Atacantul de 20 de ani a intrat pe teren în minutul 56 şi a marcat în minutele 59, 70 şi 79, iar Borussia Dortmund a revenit de la 1-3 și a învins, în deplasare, cu 5-3, pe Augsburg, în etapa a 18-a a campionatului Germaniei. Pentru oaspeţi au înscris şi Brandt ’49 şi Sancho ’61, iar pentru Augsburg au marcat Niederlechner ’34, ’55 şi Richter ’46.

Fosta adversară a Craiovei în Europa League, RB Leipzig, rămâne lider, după ce a învins, pe teren propriu, cu 3-1, pe Union Berlin. Oaspeții au deschis scorul prin Bulter, în minutul 10, iar Leipzig a revenit după pauză prin golurile lui Werner ’51, ’83 şi Sabitzer ’57..

Alte rezultate din Bundesliga: FC Koln – Wolfsburg 3-1, Fortuna Dusseldorf – Werder Bremen 0-1, Hoffenheim – Eintracht Frankfurt 1-2, Mainz – Freiburg 1-2. Partidele Hertha Berlin – Bayern Munchen şi Paderborn – Bayer Leverkusen vor avea loc duminică.

Leipzig are 40 de puncte, urmată de Borussia Monchengladbach, cu 35 de puncte.