„Bella Craiova” preţ de două seturi la Modena

0
288

Campioana României la volei masculin a câştigat primul set şi a fost aproape de 2-0 contra lui Azimut Modena, în Champions League

volei1Voleibaliştii de la SCMU Craiova nu s-au împăcat cu postura de victime sigure pe terenul campioanei Italiei, Azimut Modena, în meciul, din etapa a treia a grupei D a Champions League. În confruntarea primelor două clasate, gazdele erau favorite certe, având în componenţă jucători de clasă precum Earvin Ngapeth, francezul care avea să facă un meci extraordinar, căpitanul Nemanja Petric, care a intrat pe teren din setul al doilea, sau Luca Vettori. Oltenii au început foarte bine, conducând cu 8-2, dar treptat gazdele au revenit şi s-a mers cap la cap până spre final de set. Alb-albaştrii au speculat a doua minge de set, la 25-24, căpitanul Laurenţiu Lică reuşind punctul de 1-0 cu un serviciu senzaţional. Italienii au avut iniţiativa în parţialul secund, conducând cu 3-4 puncte, dar după un time-out inspirat al lui Dan Pascu a început revenirea Craiovei, care a egalat la 19 şi a avut ocazia desprinderii decisive la 23-22, însă un atac al lui Bartha a ieşit puţin în aut. Campionii României au mai avut în două rânduri şansa de a face 2-0, însă Ngapeth a fost de netrecut la blocaj şi s-a dezlănţuit în atac, mingile sale răzbind şi printre triplul baraj făcut de băieţii lui Pascu. Francezul avea să reuşească şi punctul decisiv, direct din serviciu, iar Craiova a pierdut o şansă mare de a obţine un punct istoric pe terenul unei formaţii care are ca obiectiv câştigarea Champions League. Pierderea actului secund i-a demoralizat pe alb-albaştri, care nu au mai contat în ultimele două seturi, chiar dacă Dan Pascu şi-a odihnit titularii în parţialul al treilea, început furibund de italieni. Ngapeth a adus 23 de puncte echipei sale, 13 pe serviciul advers, adăugând 4 aşi şi terminând cu un procent de 40% la preluare, în timp ce Petric a reuşit 4 blocaje. Laurenţiu Lică a fost cel mai bun jucător al Craiovei, 16 puncte fiind aduse de căpitan. Azimut Modena s-a impus cu 3-1, pe seturi: 24-26, 29-27, 25-18, 25-16, după 1 oră şi 53 de minute de joc. Antrenorul Dan Pascu a mizat pe echipa: Lică 16 puncte, Suson 13, Bartha 3, Stulenkov 8, Bala 12, Keller 4, şi Mărieş (libero), rezerve fiind: Ene 3, Georgescu, Olteanu 2, Marciu 1 şi Todor 1.

Pascu: „În primele două seturi am jucat de la egal la egal cu adversarii”

Antrenorul Craiovei şi selecţionerul României, Dan Pascu, a apreciat evoluţia băieţilor săi în primele două seturi, considerând că mentalul nu a mai fost la nivelul aşteptat după ce s-a pierdut în prelungiri setul al doilea. „A fost un meci bun, disputat, în care am evoluat foarte bine în primele două seturi, când am jucat de la egal la egal cu adversarii noştri. Din păcate, am avut o cădere psihică în startul setului trei şi nu ne-am mai ridicat la nivelul evoluţiei din prima jumătate a meciului” a spus Dan Pascu.

De partea cealaltă, antrenorul gazdelor, Roberto Piazza, a declarat la finalul partidei din sala „Palapanini”: „N-a fost deloc un meci uşor pentru noi, fiindcă am întâlnit un adversar care a venit decis să producă surpriza pe terenul nostru. Craiova a făcut un meci foarte bun şi suntem foarte mulţumiţi că am obţinut în aceste condiţii toate cele trei puncte, care contează atât în clasament, cât şi ca moral”.

Celălalt meci al grupei, ACH Volley Ljubljana (Slovenia) — PGE Skra Belchatow (Polonia) va avea loc astăzi. În clasament, pe primul loc se află Azimut Modena, cu 8 puncte, urmată de SCM ”U” Craiova, 4 puncte, ACH Volley Ljubljana, 3 puncte, PGE Skra Belchatow, 0 puncte. Următorul meci al campioanei României va avea loc pe 31 ianuarie, în Bănie, revanşa cu Azimut Modena. Până atunci, sâmbătă, de la ora 15, în Sala Polivalentă, craiovenii au o altă revanşă de luat, în campionat, în faţa celor de la Zalău, după eşecul din tur.