Dortmund și Leipzig, remiză spectaculoasă

0
388

Borussia Dortmund și RB Leipzig au remizat, scor 3-3, pe “Signal Iduna Park”, în runda cu numărul 16 din Bundesliga. Julian Weigl, în minutul 23, a deschis scorul pentru gazde, cu ajutorul gafei portarului Gulacsi. Julian Brandt, în minutul 34, a făcut 2-0.

După pauză, fosta adversară a Științei din Europa League a restabilit rapid egalitatea, prin dubla lui Timo Werner (47, 53), care l-a egalat pe Robert Lewandowski în clasamentul marcatorilor din Bundesliga, cu 18 goluri. În minutul 55, Borussia Dortmund a revenit în avantaj prin Jadon Sancho, însă RB Leipzig a obținut un punct în urma golului semnat de Patrik Schick, în minutul 78.

În urma acestui rezultat, RB Leipzig a ajuns la șapte meciuri consecutive fără eșec în Bundesliga și se menține pe prima poziție, cu 34 de puncte. De partea cealaltă, Borussia Dortmund se clasează pe locul al treilea, cu 30 de puncte.

Azi se joacă alte meciuri, printre care Freiburg – Bayern și Gladbach – Paderborn