Zece „podiumuri” la Cupa “Valahia” pentru CSM Craiova

0
325

În preajma sărbătorilor de iarnă, luptătorii copii şi cadeţi ai clubului CSM Craiova au fost prezenţi la Târgovişte, pentru a participa la o competiţie amicală, organizată sub numele de Cupa “Valahia”. Concurenţa pentru medalii a fost una destul de strânsă, în afara luptătorilor de la CSM Craiova pe saltea fiind prezenţi sportivi de la opt cluburi cu secţii de lupte importante din ţară: CSS Mangalia, CS Mangalia, CS Steaua Bucureşti, CS 4 Bucureşti, CS Călăraşi, CS Primăria Jegălia, CSS Târgovişte, CS Amara. În total, concursul a adunat peste 100 de participanţi. În contul  CSM Craiova au ajuns zece medalii, cinci fiind de aur, patru de argint şi una de bronz. Rezultatele înregistrate de sportivii antrenaţi de Petre Banciu şi Boboşca Valentin au fost următoarele: Olimpia Gheorghe (30 kg – locul I), Mihaela Boboc (38 kg – locul III), Daniela Vârban (52 kg – locul II), Cătălin Irimia (59 kg – locul I), George Berbecaru (56 kg – locul I), Daniel Surcel (54 kg – locul II), Cosmin Boboşca (58 kg – locul I), Ştefania Priceputu (43 kg – locul II), Ana-Maria Enache (62 kg – locul I), Adelina Irimia (70 kg – locul II). În clasamentul general pe medalii, CSM Craiova a ocupat locul trei. „A fost ultimul concurs din anul în curs pentru sportivii noştri, mă bucur că am reuşit să avem o prestaţie foarte bună. Chiar dacă a fost doar o cupă amicală, cluburile au venit cu cei mai buni luptători, medaliaţi la naţionale. Noi am avut un bilanţ excelent pentru sfârşitul de an, sunt foarte mulţumit de cum au decurs lucrurile la Târgovişte” a declarat Petre Banciu, coordonatorul secţiei de lupte libere a CSM Craiova.