Două victorii în cinci zile pentru baschetbaliştii Craiovei

0
246

Echipa de baschet a Craiovei şi-a întrerupt seria de eşecuri cu care începuse sezonul şi a reuşit două victorii săptămâna aceasta, în campionat, scăpând de ultima poziţie în clasament. După 71-64 cu CSM Focşani, pe teren propriu, SCMU Craiova a câştigat, vineri seara, scor 86-74, în deplasare, cu Petrolul Ploieşti. Jucătorii lui Vitaly Stepanovski s-au impus în overt time cu 20-8, scorul fiind egal după 40 de minute, pe sferturi: 12-16, 16-17, 13-16, 25-17. După ce au pierdut în ultima secundă acasă meciul cu Argeşul, craiovenii au egalat tot în ultima secundă la Ploieşti, prin Dragan, trimiţând meciul în prelungiri. Au jucat pentru formaţia din Bănie: Zotov 23 de puncte, Casale 19, Dragan 17, Ţîbîrnă 12, Freeman 8, Milovanovic 4, Watson 3, Agapie.

SCMU Craiova a mai reuşit o achiziţie de ultim moment, ucraineanul de 31 de ani Pavel Krutous, care evoluează pe poziţia 2, compatriotul antrenorului Stepanovski urmând să debuteze în următorul joc, în deplasare, cu CSM Focşani, pe 25 noiembrie, de la ora 16.

Azi joacă echipa de volei a Craiovei, contra campioanei, Arcada Galaţi, de la ora 18, în Sala Sporturilor “Ion Constantinescu”, din Valea Vlăicii.