Pau Gasol duce Spania în finala Eurobasket 2015

0
312

O prestaţie fabuloasă a lui Pau Gasol a ajutat Spania să revină şi să câştige în over time semifinala cu Franţa, scor 80-75, la Europeanul de baschet ale cărui faze finale se desfăşoară în Hexagon.

Campioana en-titre a condus permanent în meciul de la Lille, având şi plus 10 puncte, dar în ultimul sfert jucătorul lui Chicago Bulls a fost de neoprit şi a întors practic de unul singur rezultatul. Cu 15 secunde înainte de final, Spania avea plus 3 datorită seriei incredibile a lui Gasol, dar Batum a egalat cu o aruncare de afară, scor 71-71. Gasol a fost blocat la ultima acţiune şi s-a intrat în prelungiri. Gazdele au ratat 5 libere consecutive, prin vedetele Parker şi Batum, iar Gasol a adus ultimele 4 puncte ale meciului, cu două slam-dunk-uri.

Extrema de 35 de ani a terminat meciul cu cifre incredibile, un double double din 40 de puncte (!!!) şi 11 recuperări.

Spania va juca finala cu învingătoarea din semifinala Serbia-Lituania, programată vineri seara.