EURO Baschet 2015: Spania distruge visul „albaştrilor”

0
890

Teribilă deziluzie pentru echipa de baschet masculin a Franţei, privată de o finală la actuala ediţie EURO, de adversarul său tradiţional Spania (75-85 d.p). Învinsă în vara trecută la Madrid, în sferturile de finală ale Mondialului, Spania s-a revanşat, de această dată, graţie prestaţiei „monstruoase” a catalanului Pau Gasol (40 de puncte!), accedând în finală unde va întâlni învingătoarea partidei de astă-seară dintre Serbia şi Lituania. Într-o ambianţă electrizantă (26.992 spectatori), la Villeneuve Ascq, la scorul de 66-66 s-a intrat în prelungiri. Nicholas Batu a avut o aruncare de trei puncte, aducând egalarea, spaniolii au avut atacul, dar Gobert l-a contrat in-extremis pe Pau Gasol. Prelungirile au fost irespirabile. Cu 18 secunde înainte de final, la scorul de 75-78, Batum a ratat o aruncare de trei puncte. N-a mai reuşit recuperarea balonului şi partida s-a încheiat 75-80. Catalanul Pau Gasol, la 35 de ani, este deja considerat MVP actualei ediţii euro. Duminică, începând cu ora 15.00, francezii care deplâng pierderea accesului în finală vor evolua în finala mică, în compania învinsei din semifinala Serbia-Lituania.