Astra, aproape calificată, Botoşaniul, încă în cărţi

0
260

Budescu a marcat din lovitură liberă în Scoţia, iar adversara de săptămâna trecută a Craiovei a rezistat 78 de minute în capitala Poloniei

Astra Giurgiu a învins în deplasare, cu scorul de 1-0m echipa scoţiană Inverness Caledonian Thistle, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa. Golul a fost marcat de Budescu, în minutul 24, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. De Amorim a şutat în bară în repriza secundă. Găman s-a accidentat şi a fost substituit cu Oros. Marius Şumudică a folosit echipa: Lung – Pedro Queiros, Găman (Oros 47), Geraldo Alves, Junior Morais – Boldrin, Seto, Teixeira – Enache (Stan 71), Budescu (Florea 82), De Amorim. FC Botoşani a fost învinsă  în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa poloneză Legia Varşovia. Golul a fost marcat de Duda, în minutul 78, cu un şut de la 16 metri. Leo Grozavu a jucat cu: Iliev – Dimitrov, Miron, Cordoş, Acsinte – Cucu – Brata (Ivanovici ’69), Vaşvari (Robertson ’64), R. Costin (Croitoru ’84), Batin – Roman. Returul meciurilor din turul secund al Europa League va avea loc peste o săptămână.

Hoban a marcat pentru Beer Sheva

Mijlocașul celor de la Hapoel Beer Sheva, Ovidiu Hoban, a înscris în meciul terminat la egalitate de echipa sa în Europa League, pe teren propriu, scor 1-1, în compania elvețienilor de la FC Thun. Hoban, integralist la gazde, a marcat în minutul 26 după un voleu superb. El a greşit însă la golul primit de israelieni, deoarece provocat penalty-ul din minutul 87, când a încercat să deposedeze un atacant elveţian. Răzvan Raț a intrat și el în ultimele 11 minute ale meciului pierdut de PAOK pe terenul celor de la Lokomotiva Zagreb, scor 1-2. Fostul mijlocaş al Craiovei, Sergiu Neacşa, a fost doar rezervă în meciul pe care echipa sa, Dinamo Minsk, l-a terminat la egalitate, 1-1, în Bulgaria, cu Cernomore Varna. Florescu a fost titular la Qabala, dar a fost schimbat în minutul 36, după ce primise cartonaş galben în meciul din Serbia cu Cukaricki.