Turcia bate Georgia cu goluri superbe şi mult noroc

0
153

Georgia, cu mijlocaşul Universităţii Craiova, Anzor Mekvabishvili, în primul 11, a pierdut primul său meci la un turneu final, 1-3 contra Turciei. La Dortmund, în duelul inaugural al grupei F de la Euro 2024, tânăra echipă a lui Vincenzino Montella a marcat două goluri superbe, prin Muldur (25) şi starul lui Real Madrid, Arda Guler (66), dar a avut mare noroc în prelungirile partidei, când gruzinii au ratat ocazii incredibile. Georgia egalase în prima repriză prin Mikautadze, omul lui Boloni la Metz, şi o putea face şi pe final, dar mingea s-a dus în bară, în scăfârliile turcilor, dar numai în plasă nu a ajuns. În schimb, pe contraatac, Kerem Akturkoglu (90+6) a marcat în poarta părăsită de goal-keeper-ul Valenciei, Mamardashvili, ajuns în careul advers pentru asaltul final.

Turcia: Mert Gunok – Muldur (Zeki Celik 85), Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Ayhan (Demiral 79), Kokcu, Hakan Calhanoglu (Salih Ozcan 90+2) – Arda Guler (Yusuf Yazici 79), Bariş Yilmaz, Kenan Yildiz (Akturkoglu 85). Selecţioner: Vincenzo Montella.

Georgia: Mamardashvili – Kakabadze, Kverkvelia (Zivzivadze 85), Kashia, Dvali, Tsitaishvili (Lochoshvili 74) – Kochorashvili, Mekvabishvili (Altunashvili 89), Chakvetadze (Davitashvili 74) – Mikautadze, Kvaratskhelia. Selecţioner: Willy Sagnol.

Arbitru: Facundo Tello.