România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, St. Filip – Pintilii, Hoban – Ad. Popa, Stanciu, B. Stancu – Fl. Andone. Antrenor: Anghel Iordănescu. La dispoziţie: Pantilimon, Lung – Măţel, Raţ, Moţi, Găman, Prepeliţă, Torje, Sânmărtean, Chipciu,  Keşeru, Alibec.

Albania: Berisha – Hysaj, Ajeti, Cana, Agolli –   T. Xhaka – Lila,  Abrashi, Memushaj, Lenjani – Sadiku. Selecţioner: Giovanni de Biasi. La dispoziţie: Hoxha, Shehi – Aliji, Mavraj, Veseli, Kace, Basha, Roshi, Balaj, Cikalleshi, Gashi.

1. Franţa 2 2          0          0          4-1       6p
  2. Elveţia 2 1          1          0          2-1       4p
  3. România 2 0          1          1          2-3       1p
  4. Albania 2 0          0          2          0-3       0p

În celălalt meci al grupei: Franţa – Elveţia (duminică, ora 22).

România trebuie să câştige duminică seara ultima partidă din grupă, pentru a se califica în optimile Europeanului din Franţa

romaniaCalculele calificării pentru tricolori încep doar dacă vor învinge naţionala Albaniei, duminică seara. Cu două puncte, la care ar ajunge în cazul unei remize, şansele de accedere în optimi sunt minuscule. Cu patru puncte, în schimb, Bogdan Stancu şi compania ar aproape siguri de încă un meci la Euro. Şi albanezii sunt însă ancoraţi în această ecuaţie a calificării, în cazul unei victorii putând spera pentru a juca în optimi, însă ei ar avea şi handicapul golaverajului în comparaţia cu ocupantele locurilor 3 din celelalte grupe. Deşi mai slab cotaţi decât tricolorii, albanezii au oferit o replică mai solidă decât echipa lui „Tata Puiu” în meciurile cu Franţa şi Elveţia. La debut, contra naţionalei din Ţara Cantoanelor, echipa lui De Biasi a primit un gol în prima repriză, iar imediat a rămas în inferioritate, după eliminarea căpitanului Cana. Chiar şi în aceste condiţii, Albania a avut două şanse uriaşe de a egala, una pe final. Şi Franţa a întâmpinat probleme în partida cu albanezii, gazdele având doar două şuturi pe poartă, ambele în prelungiri, acestea aducând şi cele două goluri în poarta lui Berisha. În mod normal, Iodănescu ar trebui să utilizeze o formulă ofensivă, în care s-ar regăsi jucători tehnici precum Stanciu, Sânmărtean şi Alibec, însă în concepţia lui „Tata Puiu” elementul defensiv primează, aşa încât este greu de crezut că vom avea parte de acest trident încă din primul minut. România are şi câţiva jucători incerţi înaintea duelului cu Albania, Raţ, Filip, Pintilii şi Prepeliţă având ceva probleme medicale după partida cu Elveţia, însă au şanse mari să fie recuperaţi.

Fl. Andone: „Se va juca pe viaţă şi pe moarte”

Atacantul de la Cordoba, Florin Andone, va reveni probabil în primul „11”, el prefigurând meciul de duminică într-un interviu pentru frf.ro: „Albania este un adversar tare, a pierdut jocurile cu Elveţia şi Franţa, dar a rezistat mai mult de o repriză cu un om în minus în primul joc, apoi a fost învinsă abia în ultimele minute. Nu trebuie să ne temem de albanezi, dar trebuie să îi respectăm.  Trebuie să avem răbdare şi să ţinem cont că şi ei au nevoie de victorie. Un egal nu ajută pe nimeni. Va fi pe viaţă şi pe moarte şi vom face totul pentru victorie”.

Golgheterul Romaniei la Euro, Bogdan Stancu, a prefaţat pentru site-ul UEFA meciul cu Albania. „Este frumos să faci parte din istorie, dar statisticile nu contează în momentul în care obiectivele echipei nu sunt îndeplinite. Cunoaştem valoarea Albaniei, ştim că sunt bine pregatiţi din punct de vedere fizic. Trebuie să jucăm deştept împotriva lor, pentru că altfel vom avea probleme să obţinem calificarea în optimi”, a spus Stancu.

Hysaj: „Dacă jucăm ca în meciul cu Franţa, batem România”

Antrenorul italian Gianni de Biasi este optimist înaintea meciului cu tricolorii: “Cred că ne putem califica, toate oportunităţile pe care le-am ratat cu Elveţia şi Franţa se pot concretiza în gol contra României. Noi credem în basme, nu vrem să fim turişti la Euro”.

Şi fundaşul lui Napoli, Elseid Hysaj, este încrezător în victorie: “Am făcut un mare meci cu Franţa, dar trebuie să rămânem concentraţi, pentru că mai avem partida cu România şi o şansă de a trece mai departe. Trebuie să câştigăm şi să sperăm că celelalte rezultate ne vor fi favorabile pentru a trece mai departe. Iar pentru o victorie cu România, trebuie să jucăm ca în meciul cu Franţa”, a spus Hysaj, conform L’Equipe. Albanezii nu vor putea miza pe mijlocaşul închizător Kukeli, suspendat după cele două cartonaşe galbene acumulate, însă va reveni căpitanul Lorik Cana, eliminat în meciul cu Elveţia.

Albanezii nu ne-au bătut de 68 de ani

Până în prezent, cele două reprezentative s-au mai întâlnit de 16 ori, bilanţul fiind net favorabil tricolorilor: 11 victorii, trei egaluri şi doar două înfrângeri. Golaverajul este 41-9 în favoarea noastră. Mai mult, singurele succese ale albanezilor în faţa românilor datează cu aproape 70 de ani în urmă, mai precis în 1946, la Tirana, scor 1-0 şi în 1948, la Bucureşti, tot 1-0.  De atunci, România a înregistrat nu mai puţin de 10 victorii. Câteva dintre aceste succese au fost destul de suspecte, vorbindu-se la vremea lor de un non-combat al albanezilor, de fiecare dată tricolorii având nevoie de victorii în preliminarii. În ultimul joc direct, un amical disputat în urmă cui doi ani, la Yverdon, în Elveţia, România a dispus, scor 1-0, de Albania, gol Răzvan Raţ în minutul 82. Atunci, Victor Piţurcă a folosit formula: Tătăruşanu – Manea, Grigore, Chiricheş, Raţ – Bourceanu (C. Tănase 64), Pintilii (Mateiu 90) – Nicoliţă (C. Matei 46), Chipciu (C. Lazăr, 64), Maxim (Fl.  Tănase 83) – Marica (Rusescu 46).

Pentru albanezi, De Biasi a folosit echipa: Berisha – Lila, Curri, Cana, Agolli (Aliti 80) –Abrashi, Kace, Vila (Lilaj 65), Lenjani (Rama 46) – Kapllani (Gashi 46), Cikalleshi (Salihi 46).

Nu am pierdut cu Kralovec la centru

O brigadă din Cehia, cu Pavel Kralovec la centru, va arbitra finala noastră de duminică. Kralovec are 38 de ani şi a arbitrat ultima data români în luna aprilie, la un meci pierdut de Victor Piţurcă şi Sânmărtean în faţa lui Al Nasr, 1-3. Sânmărtean a marcat atunci un gol pentru Al Ittihad. În 2010, Pavel Kralovec a condus returul din Europa League, Napoli – Steaua, când italienii au câştigat cu 1-0, graţie unui gol marcat de Cavani în minutul 90. Kralovec a mai arbitrat două meciuri ale Romaniei: 3-2 cu Ucraina si 0-0 cu Belarus. Cehul va arbitra pentru a doua oară la acest turneu final, după ce a fost la centru în meciul Ucraina – Irlanda de Nord, 0-2.