Tottenham, calificare istorică, după un meci istoric

0
353

Unul dintre cele mai spectaculoase şi dramatice meciuri din istoria Champions League a fost returul sferturilor dintre Manchester City şi Tottenham. În tur, Spurs câştigase cu 1-0. În manşa a doua, “cetăţenii” s-au impus cu 4-3. A fost 1-2 în minutul 11 şi 3-2 în minutul 21. Meci nebun. Eficacitate-record. Son îi pedepsise încă de două ori pe oamenii lui Guardiola, după ce o făcuse şi în tur. Fiul preferat al lui Pochettino! Greşelile din defensive abundaseră şi ele. Rose, Mendy şi Laporte parcă erau Donkor, Acka şi Briceag…

În repriza secundă, City era calificată la 4-2, Sterling reuşind dubla, încunuând cel mai bun sezon al carierer. Dar Llorente a marcat cu şoldul pentru a întoarce soarta dublei, gol validat de arbitrul Cakir, după consultarea reluării. În prelungiri, Sterling a făcut 5-3, Guardiola zburda pe margine, dar VAR a mutat bucuria în tabăra oaspeţilor. Fusese ofsaid la Aguero! VAR e corect, dar e şi dureros!

Interesant e că riscul şi l-a luat în acest meci Pochettino, nu Guardiola. Când Sissoko s-a accidentat în prima repriză, antrenorul argentinian l-a schimbat cu un vârf, Llorente, retrăgându-l pe Alli, deşi avea scor de calificare. Vârful basc a reuşit golul calificării! Când City a făcut 4-2, Guardiola l-a înlocuit pe David Silva cu Fernandinho. Şi nu i-a ieşit.

Pentru prima dată în istorie, Tottenham e în Champions League, după un meci demn de asemenea premieră. Cele două echipe se duelează şi în week-end, în Premier League. Acolo, City luptă pentru titlu, Spurs, pentru locurile de Champions League. Dar trupa lui Pochettino mai are şi şansa prezenţei la masa bogaţilor şi prin actuala ediţie. Dacă o câştigă!

Manchester City – Tottenham 4-3 (Sterling 4, 21 Rose 11 – autogol, Aguero 59 / Son 7, 10, Llorente 73) (în tur 0-1)

City: Ederson – Walker, Kompany, Laporte, Mendy (84 Sane) – Gundogan, D. Silva (63 Fernandinho), De Bruyne – Bernardo, Sterling, Aguero.

Spurs: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose (88 Davinson Sanchez) – Wanyama, Sissoko (41 Llorente) – Alli, Eriksen, Son, Moura (82 Davies).