Pep Guardiola – lipsit de noroc sau de inspiraţie?

0
427

După ce a declarat că nu a venit la Manchester City pentru a câştiga Liga Campionilor, Pep Guardiola antrenorul lui Manchester City, pentru al treilea an consecutiv, nu atinge semifinalele competiţiei: după AS Monaco în 2017 (5-3 şi 1-3 în optimile de finală), Liverpool în sferturile de finală, anul trecut (3-0, 1-2), acum Tottenham (0-1, 4-3) a spulberat iluziile „cetăţenilor”. După un meci, cum s-a spus, nebun. O partidă care a avut de toate, şi suspans teribil şi bucurie prematură, anulată de arbitrul Cuney Cakîr după utilizarea VAR, la un gol marcat de Sterling, în penultimul minut de joc, pentru faptul că Sergio Aguerro pasatorul decisiv se afla în offsaid. Cum Pep Guardiola, aflându-se la Bayern Munchen (2013-2016) nu a repetat ceea ce reuşise la Barcelona în 2009 şi 2011, se poate spune că e părăsit, de acum, de… noroc. Şi cine credea aşa ceva. Când în returul optimilor de finală ale C1 pulverizase pe Schalke (7-0). E greu de spus unde a greşit Pep Guardiola miercuri seara, partidă în care s-au înscris cinci goluri în 21 de minute, ceea ce nu sa mai văzut în C1. Pentru ca în final campioana en-titre a Angliei, în excelentă formă, cu un lot de individualităţi, de invidiat, să fie eliminată. Să nu omitem penalty-ul irosit în partida tur. Îi rămâne lupta pentru titlu în Premier League, unde Liverpool are un avans de două puncte, dar un meci în plus. Şi chiar sâmbătă, Pep Guardiola îl va avea ca adversar, din nou, pe Mauricio Pochetino, într-un meci, cum spuneam, cu miză imensă. Şi, de asemenea, Cupa Angliei, unde în finală o va întâlni pe Watford în luna mai.